piątek, 6 listopada 2015

Klaszczę w dłonie, by było mnie więcej

"[...] Klaszczę w dłonie,
by było mnie więcej [...]"

G.Kaźmierczak
(fragment utworu "Klaszczę w dłonie" grupy Variete)

W jednym z poprzednich postów zasygnalizowano rozpoczęcie eksperymentu polegającego na założeniu dwóch profili na portalu randkowym. W tym poście zaprezentowano jego wyniki.

Przebieg doświadczenia


Jako miejsce eksperymentu obrano portal randkowy ogólnego przeznaczenia. Portal wybrano tak, aby umożliwiał on zarówno darmową rejestrację jak i darmową wymianę wiadomości pomiędzy użytkownikami.
Założono dwa analogiczne profile, odpowiednio jeden dotyczył kobiety, drugi mężczyzny. Profile skonstruowane były tak, aby niosły ze sobą jedynie minimum informacji: płeć, wiek oraz deklaracja chęci poznania osoby płci przeciwnej. Oba profile nie zawierały fotografii.

Poniżej zaprezentowano treść użytych profili:


Profil kobiety
Imię
Ola
Wiek
30 lat
Opis
Witajcie, mam na imię Ola. Ponieważ ostatnio czuję się samotna chciałabym tutaj znaleźć kogoś z kim mogłabym spędzać czas.
Profil mężczyzny
Imię
Maciek
Wiek
30 lat
Opis
Witajcie, mam na imię Maciek. Ponieważ ostatnio czuję się samotny chciałbym tutaj znaleźć kogoś z kim mógłbym spędzać czas. 


Widoczność profili


Ponieważ, wyniki wyszukiwania prezentowane przez użyty portal są domyślnie sortowane po dacie ostatniego zalogowania, w trzecim tygodniu eksperymentu postanowiono utrzymywać badane profile stale w stanie online. Dzięki temu, oba z nich (zarówno damski jak i męski) były widoczne na przodzie listy.

 

 Wyniki


W poniższej tabeli znajduje się porównanie ilości wiadomości otrzymanych przez kobietę oraz mężczyznę w kolejnych tygodniach eksperymentu.

Tydzień eksperymentu Kobieta Mężczyzna
1 33 0
2 20 0
3 67 0
SUMA 120 0


Ryc.1. Skrzynka odbiorcza kobiety po tygodniu od założenia profilu.
"Dostaję tyle wiadomości, że nie nadążam ich usuwać [...]"

Ryc. 2. Skrzynka odbiorcza mężczyzny po tygodniu od założenia profilu.
"Nie mam kiedy odpisywać na korespondencję. Pisze do mnie Rossman, Pizza Hut [...]" 1

Dodatkowe obserwacje (uwzględniono tylko wiadomości otrzymane podczas pierwszego tygodnia)


Ponieważ męski profil nie spotkał się z żadnym odzewem, wszystkie poniższe obserwacje dotyczą wiadomości otrzymanych przez kobietę:
 • W pięciu przypadkach wiadomość zawierała bezpośrednie wyrażenie zainteresowania i chęci poznania ogłaszającej się kobiety. Przykłady użytych zwrotów to: "Z przyjemnością Cię poznam", "chcę Cię poznać" , "zainteresował mnie Twój profil",  "chętnie się z Tobą poznam".
 • Sześć wiadomości zawierało pytania dotyczące upodobań, potrzeb lub oczekiwań ogłaszającej się kobiety. Przykłady takich zwrotów to: "jak lubisz spędzać wolny czas",  "jakiej relacji szukasz".
 • W trzech przypadkach wiadomości zawierały bezpośrednie zaproszenie na spotkanie np. "Czy mogę cię zaprosić na kawę".
 • Cztery wiadomości zawierały jedynie przywitanie, jednak trzy z nich zawierały jednocześnie komplement w postaci napisania do adresata po imieniu lub użycie pieszczotliwego zwrotu. Przykłady takich wiadomości to: "Witaj Olu :)".
 • Siedem wiadomości zawierało krótszą lub dłuższą informację o nadawcy po czym mniej lub bardziej bezpośrednie pytania o to czy dany kandydat spełnia wymagania kobiety. Przykłady użytych zwrotów to: "nadaje się?", "możemy się poznać jak byś chciała", "czy [...] wchodzi w grę?", "postanowiłem spróbować".
 • Jedna wiadomość zawierała propozycję kontaktu seksualnego.
 • Aż blisko połowa wiadomości (14) zawierała elementy takie jak zdrobnienia, pieszczotliwa forma. Wiadomości te często zawierały również uśmiech w postaci emotikonek.

Podsumowanie

 • Profil mężczyzny nie spotkał się z żadnym zainteresowaniem. W tym samym czasie analogiczny, tzn. różniący się jedynie płcią, profil kobiety otrzymał 33 wiadomości. 
 • Wydaje się, że wszyscy piszący mężczyźni starali się w jakiś sposób przypodobać lub zaimponować ogłaszającej się kobiecie. Przyjmowali oni jednak różne strategie. Główne zaobserwowane metody to:
  • pieszczotliwy język, zdrobnienia, komplementy,
  • bezpośrednie okazanie uwagi i zainteresowania (np. "chcę Cię poznać", "zainteresowałaś mnie"),
  • zebranie informacji na temat oczekiwań i potrzeb ogłaszającej się kobiety,
  • pytanie czy kandydat spełnia wymagania poprzedzone prezentacją własnej osoby,
  • wyjście z własną inicjatywą np. proponując spotkanie na kawę lub w kinie.


1) Cytat z filmu M.Koterskiego "Dzień świra"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz